Křížem krážem Slezskou bránou 2023 virtuálně: projekt, který propojuje seniory

Ve středu, 6. prosince 2023, vyvrcholil ve Vojkovicích projekt nazvaný Křížem krážem Slezskou bránou 2023 virtuálně. Projekt vznikl pod záštitou Dobrovolného svazku obcí regionu Slezská brána a o přípravu konceptu, obsahu i realizaci se postaralo Středisko volného času Vratimov.

Cílem letošního běhu tohoto již tradičního projektu Křížem krážem bylo virtuálně propojit seniorské spolky napříč regionem a umožnit jim využívat sociální síť Facebook ke sdílení informací o své činnosti. Do projektu se zapojili senioři z 12 obcí, kteří absolvovali dva půldenní semináře. Lektorky je zasvěcovaly do tajů Facebooku, tvorby příspěvků, událostí, pozvánek a sdílení obsahu spřátelených spolků. Velká pozornost byla také věnována bezpečnému používání sociálních sítí a moderních technologií obecně.

Završením projektu bylo závěrečné setkání „naživo“. Účastníci zde měli příležitost prezentovat výsledky své práce a sdílet své zážitky s ostatními. Součástí akce byl také tradiční vědomostní kvíz zaměřený na sociální sítě a kyberbezpečnost. Letos poprvé jej účastníci absolvovali na online výukové platformě a odhalili tak další možnosti využití moderních technologií. Kvíz vyhrál tým seniorů z Pražma, ale to není to nejdůležitější. Podstatnější je, že si všichni účastníci odnesli nové zkušenosti, dovednosti a odvahu využívat moderní techniku.

Projekt Křížem krážem Slezskou bránou 2023 virtuálně byl realizován s finanční podporou Regionu Slezská brána a zapojených obcí. Na závěrečnou akci nazvanou Propojme se finančně přispěla také společnost Hyundai Motor Manufacturing Czech s.r.o. z grantového programu Společně 2023.

Mgr. Lenka Havrdová

Středisko volného času Vratimov